Kuukalendri järgi aiapidamine

Avastasin internetis kuukalendri aiapidamise jaoks, seal on võimalik vaadata külvikalendrit, esindatud on  troopiline ning sideeriline soodiagi kalender.  Kalendri eesti keelse legendi võid leida siit. Sideeriline on tuntud ka Thun’i kalendrina.  

Antud kalendritel on tähemärgid väikese nihkega, millest tulenevalt tekkis küsimus kumb siis on õige . Kasutasin vastuse leidmiseks Valori tähetarkus blog’i ning sain väikese selgituse  antud probleemile.

Astroloogias on põhiliselt kaks koolkonda, lääne koolkond kasutab troopilist sodiaaki aga sideerilist kasutatakse põhiliselt Indias. Vahe on selles, kuhu paigutatakse sodiaagi algus. Taevasfäär on ju kera ja sellel pole ei algust ega lõppu. Selle pärast ongi kokku lepitud koht, kust algab sodiaak.

Läänes siis kasutatakse enamasti troopilist sodiaaki, kus nullpunkt on Jäära märgi alguse kevadpunkti. Sellisel moel siseneb Päike alati samaaegselt astronoomilise kevade algusega Jäära märki. Sideeriline sodiaak aga tegeleb otseselt tähtkujudega, paigutades sodiaagi alguse kohakuti mõne tähega ning ülejäänud sodiaagiring ehitatakse üles sellest lähtuvalt. Näiteks on paigutatud Kaalude märgi algus täpselt tähele Spica. Või nii, et Aldebaran pannakse 15 kraadi Sõnni märki.

Sellisel moel ei ole lääne ehk troopilisel sodiaagil mitte midagi pistmist tähtkujudega, millest siis nii palju juttu tehakse. Lääne astroloogia tegeleb sodiaagimärkidega, 30 kraadiste sektoritega ning nendest esimene algab sealt kus asub Päike kevade alguses.
Erinevate sideeriliste sodiaakide omavaheline erinevus on väike, vaid mõned kraadid. Samas kui sideerilise sodiaakide erinevus troopilisest on umbes 23 kraadi. Pealegi muutub see suhe ajas, üks kraad 72 aasta jooksul. Seda tõsiasja kasutavad ära skeptikud ja astronoomidest astroloogiavastased, kes püüavad väita, et astroloogid ei tea tähistaevast midagi ja kasutavad tuhandeid aastaid vanu andmeid. Ei saa öelda, et üks on õige ja teine vale. Küsimus on lihtsalt vaatepunktis. Nii nagu Euroopakesksele kultuurile on loomulik, et nullmeridiaan asub Greenwichis, nii on ka täiesti mõistetav kui araablased sooviksid selle paigutada Meccasse või Cheopsi püramiidile. Ja poleks ka ime, kui näiteks ameeriklased selle nullmeridiaani tahaks paigutada Washingtoni kohale. Seega, ei ole üks neist õige ega teised valed, tegemist on lihtsalt erinevate tasanditega astroloogias.
Veel võib lugeda kirjastus Varraku “Aasta aias ” 2010-2011 märkmik-kalendrist:
 Tõusva ja laskuva kuu mõistetest, mida ei tohi siinkohal segi ajada kuu kasvava ja kahaneva faasiga! Kuu kulgeb 14 päeva jooksul tõustes ning 14 päeva jooksul laskudes. Oma tõusukäigul asub Kuu iga ööga niisiis natuke kõrgemal.
Kõrgeimas seisus on Kuu väga selgelt nähtav ning selle kulg taevavõlvil pika aja jooksul jälgitav. Kõrgpunktist asub Kuu laskuvale teekonnale, kuni jõuab madalaimasse punkti. Selle etteaste kulissideks on sodiaagi tähtkujud. Kuu kõrgeimat ja madalaimat asendit nimetatakse ka seisakupunktideks. Kõrgeim asend paikneb Kaksikute tähtkujus, madalaim asend Amburi tähtkujus.
Tõusu ajal liigub kuu läbi Amburi, Kaljukitse, Veevalaja, Kalade, Jäära, Sõnni ja Kaksikut märgi.
Laskumise ajal läbib kuu Kaksikut, Vähi, Lõvi, Neitsi, Kaalude, Skorpioni ja Amburi märki.
Kehtib järgmine reegel:
tõusva kuu ajal tõusevad taimemahlad ülespoole ning kannavad hästi hoolt viljade ja lehtede eest ning on hea saagikoristus aeg. Laskuva kuu ajal suunduvad taimemahlad alla poole ning soodustavad juurte moodustamist, millest tulenevalt on hea istutus aeg.
Samuti on kirjastus Varrakul ilmuud raamat  Regina Enkel “Aiapidamine kuukalendri järgi”
 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: